בית חכם - רקע והדרכה

אם לשפוט ע”פ תכניות של חלק מחברות הטכנולוגיה, נראה שבעתיד הלא רחוק הבית החכם יאופיין ע”י אוטומציה עם תכונות “חברותיות” מותאמות לבני הבית.

אם כבר היום ניתן למצוא שואבי אבק רובוטיים “מתחשבים” המתזמנים באופן עצמאי לשעות ולאזורים ריקים מבני הבית. אז נראה שבעתיד הלא רחוק כלל מערכות הבית ילמדו את אופי ההתנהלות שלנו, ויחזו בצורה טובה יותר את הצורך העתיד לבוא של כל אחד ואחד מבני הבית, יהוו מוקד זמין לשיח, יוסיפו ערוצי מידע ושליטה, יאפשרו לנו להתמקד בפעילות רצויה יותר, ויהיו חלק בלתי נפרד מחיינו, בדומה לטלפון הסלולארי החכם בשנים האחרונות.

כיום מרבית הפתרונות לבית החכם, או לאוטומציה הביתית הם מוצרים (יחידות קצה), או קבוצת מוצרים עצמאיים. כדוגמה: מתג תאורה חכם, טלוויזיה WIFI, או אפילו טלפון סלולארי.

חלק מהמוצרים הם בעלי יכולת “שיח” עם מוצרים אחרים, וחלק מהמוצרים ללא היכולת לשוחח עם חבריהם המוצרים האחרים (נפרט במאמר נוסף על סוגי התקשורת, והפרוטוקולים הנפוצים והעתידים להגיע).

אם בעבר אותם מוצרים פעלו באופן מקומי, היום המשותף לכל המוצרים של הבית החכם זו היכולת לצאת אל העולם, ולאפשר באמצעות רשת האינטרנט שיח ללא מגבלות מיקום גיאוגרפי.

עתה אותם מוצרים קיבלו את החופש לצאת לראות עולם, להכיר, להעשיר עצמם, לשוחח ולהשפיע על מוצרים אחרים בעולם.

לא. הם לא באמת מתאגדים וזוממים הפיכה, אבל הם כן מנגישים לנו מידע, מסייעים בהפעלת יחידות קצה אחרות, ויותר מהכל מסייעים לנו לחמוק מטעויות יום יומיות כמו השארת אורות דולקים, עודף זמן מסך לילדים, או מחסור במים חמים אחרי יום עבודה ארוך.

יחידות הקצה בעלות יכולת התחברות לעולם האינטרנטי משויכות למושג (IoT (Internet Of Things.

למעשה האינטרנט של הדברים’ זהו מושג נרדף לבית/תחבורה/תעשייה חכמה, שבה מתאפשרת תקשורת בין יחידת קצה אחת ליחידה אחרת ברשת.

אנחנו ב- GINI מתמחים בפיתוח מערכות IoT לבתים חכמים, מלונות, משרדים, חדרי בריחה, אוטומציה למערכות חזיון אור-קולי ואפליקציות תעשייתיות ייחודיות.