מחיר בית חכם אלחוטי, קווי, מבוסס שרת ענן או בכלל על שרת ביתי

מחירון מערכות בית חכם עדכני Q1/2021

לנוחיותכם אשף חמשת השלבים להתאמת מערכת בית חכם


מלבד העלויות וסוג התשתית, להחלטה על איזו מערכת יתבסס הבית החכם שלנו יהיו השלכות גם לעתיד, ליום שנרצה לשנות או לשדרג או ליום שנאלץ להתמודד עם כשל לא צפוי.

נתמקד בשישה פרמטרים:

טכנולוגיה: אופן העבודה העיקרי של המערכת

תשתית: ההכנה והבסיס הנדרשים

איכות: יציבות מערכת וחולשות ידועות. לא נתייחס כאן לאיכות המוצרים השונים, מאחר וכמו בכל מערכת, קווית או אלחוטית, ישנם מוצרים טובים ואמינים יותר ויש כאלה שפחות.

עלות יחסית: נגזרת של מרכיבי המערכת ותשתית אם נדרשת.

מאפיין מערכת: ריכוזית, מבוזרת או משולבת. במערכות ריכוזיות יש תלות במערך הבקרה המרכזי, בעוד שבמערכת משולבת או מרוכזת למחצה התקני הקצה יתפקדו גם ללא הבקרה המרכזית.

הניסיון מוכיח שגם תחת תקינה אחידה כאשר המערכות והפרוטוקולים מתקדמים לרוב יהיה קושי בתאימות עם מערכות ישנות יותר.

משמעויות בשדרוג: השלכות כאשר נדרשים להוסיף פונקציות לא מתוכננות או התמודדות עם כשל.

מערכת בית חכם קווית

הטכנולוגיה הראשונה והמוכרת, כאשר מתקיימת תקשורת על גבי גיד אחד או יותר(כבל) בין התקן קצה כמו מפסק תאורה לבין מערכת הבקרה המרכזית. המערכות הקוויות יכולות להיות מערכות ריכוזיות או ריכוזיות למחצה.

תשתית: המערכות הקוויות דורשות תכנון והכנה עוד ברמת השלד ומחייבות לוח בקרה ייעודי, תעלות קווי בקרה לכל נקודה מבוקרת וכבלי בקרה מסוככים (BUS או חיבור ישיר).

איכות: אמינות תקשורת גבוהה, לעיתים קיימת חולשה להפרעות חשמל.

עלויות: מאחר ונדרשת תשתית ייחודית העלות של מערכת קוויות קונבנציונלית גבוהה משמעותית מכל פתרון אחר.

מערכת: עקב הריכוזיות קיימת תלות בבקרה המרכזית (בקר, ספק BUS או הרחבת צרכנים), כשל באחת המערכות בלוח הבקרה עלול להשפיע על כל מערכות הקצה המקושרות לאותה מערכת.

שדרוג:  התלות בתשתית פיסית מקשה מאוד על הרחבה או שדרוג לא מתוכנן עתידי.

מערכת בית חכם PLC

קיים מערך נוסף של בקרים המבוססי תקשורת על גבי קווי מתח. כלומר, התקשורת מתבצעת על קווי המתח יחד עם אספקת החשמל.

תשתית: אמנם לא נדרש לוח בקרה מיוחד, אבל נדרש לפנות מקום בלוח החשמל הקיים לתקנת פילטרים לסינון רעשי חשמל ולמניעת גלישת אותות בקרה מעבר לגבולות הבית.

איכות: הטכנולוגיה אמנם וותיקה, אבל טרם התגברה על כל המכשולים ולכן אמינות התקשורת לא גבוהה מספיק.

עלויות: המערכות הנ”ל לא נפוצות במיוחד ולכן גם עלותן גבוהה

מערכת: מרוכזת למחצה עם מערכת בקרה מרכזית ומערך התקני קצה המאפשרים תפעול גם ללא מערך הבקרה המרכזי. מגוון התקני קצה מוגבל מאוד וייחודי לחברות מסוימות בלבד.

שדרוג:  תצורת המערכת מאפשרת להוסיף, לשנות ולשדרג נקודות נוספות לפי הצורך מבלי להזדקק להכנת תשתית חדשה.

בית חכם

מערכת בית חכם אלחוטית מבוססת שרת ענן

מערכות אלו כוללת התקנים כמו: מתגי תאורה של SONOFF או TUYA הנפוצים, אשר מתממשקים ישירות לנתב ה-WiFi  הביתי, וגם מערכות אשר כוללות בקר מתאם מפרוטוקול מקומי כמו ZigBee או Z-Wave.

הבקרה והשליטה מתבצעת בעיקרה ע”י אפליקציה מהטלפון הנייד או מצג חכם ורק דרך שרתי הענן של החברות.

תשתית: מלבד נוכחות קווי אפס בקופסאות המתגים לא נדרשת תשתית מיוחדת

איכות: התקשורת תלויה במספר גורמים שאינם בשליטתו של המשתמש: מערכת הפעלה של הנייד, תאימות גרסאות האפליקציה ושרת הענן המסחרי. מה שמגדיל במידה מסוימת את הסיכון ליציבות ושלמות המערכת לאורך זמן, כמו למשל אפליקציות שתלויות בחברות שחדלו מלהתקיים או דרישה חדשה לדמי שימוש.

גם משתמשים הקנאים לפרטיותם יתקשו להשתמש במערכת, מאחר וכל המידע של המשתמש שמצוי על הנייד יחד עם כל פעולות הבית החכם משותפים עם שרתיה של החברה המסחרית.

עלות: הפתרון הזול והזמין ביותר.

מערכת: ממשק ישיר לנתב הביתי או באמצעות בקר מתאם וממשק אפליקציה. התקשורת הינה באמצעות ענן, מה שמחייב גם קו אינטרנט פעיל.

תקשורת דרך הענן גורעת מרוחב הפס ואם ניקח בחשבון גם את הסיכונים שבתלות בצד ג’, נקבל מערכת שאינה מומלצת לשימוש עם ריבוי התקנים, אבל אידיאלית כפתרון זמני או כפתרון למספר מצומצם של נקודות בקרה.

שדרוג: המערכת מבוזרת לחלוטין ולכן פשוטה לשדרוג והוספה.

בית חכם
מערכות בית חכם בקוד פתוח של GINI

מערכת בית חכם אלחוטית על שרת ביתי פרטי

כברירת מחדל מערכות אלו עצמאיות לחלוטין, אינן תלויות באפליקציה על מנת לאפשר שליטה מרחוק. כל המידע לרבות פרטי המשתמשים והרגלי השימוש של בני הבית אינם משותפים ונשארים במסגרת גבולות הבית על השרת הביתי הפרטי.

תשתית: לא נדרש לוח בקרה מיוחד. התאמות קלות כמו נוכחות קו אפס והזנה לצגי הבקרה.

איכות: אמינות תקשורת גבוהה, חולשה כאשר נעשה שימוש בנתב WIFI מדרג נמוך. לרוב מבוסס על פרוטוקול MQTT על גבי WiFi ולכן אינו צורך רוחב פס ומאפשר חיבור של מאות רבות של התקנים.

היום פשוט מאוד לבסס רשת WiFi MESH אמינה ויציבה. גם פרוטוקולים אחרים כמו ZigBee או Z-Wave מראים יציבות טובה.

עלות: מערכות אלו לא דורשות תשתיות מיוחדות ולכן הן זולות משמעותית מכל מערכת קווית, ויקרות במעט יותר ממערכות המבוססות על ענן.

מערכת: תצורה מרוכזת למחצה. יחידות קצה אשר נשלטות ברמת התרחישים והאוטומציות באמצעות ה-SERVER או הבקר המרכזי. לכל יחידת קצה יש בנוסף ממשק בקרה עצמאי שאינו תלוי בבקר המרכזי. כשל בבקר המרכזי לעולם לא ישבית את התקני הקצה. הבקר המרכזי גם מאפשר גישה מאובטחת מרחוק ללא אפליקציה.

שדרוג: תצורת המערכת מאפשרת שדרוג והוספת התקנים ללא קושי וללא תשתיות מיוחדות. פרוטוקול ה-WiFi נמצא כבר שנים כפרוטוקול היחיד, הנפוץ ביותר, ובעל תמיכה מלאה גם בגרסאות פרוטוקול ישנות יותר.

גם ה WiFi6 החדש שמיועד לבתים חכמים ויאפשר תמיכה של אלפי התקנים חכמים בו זמנית, יתמוך גם בהתקנים הוותיקים ביותר ויהיה ניתן לשלב חדש עם ישן ללא כל קושי.

איזו מערכת בית חכם תתאים עבורי ומה צפוי להיות היקר או הזול ביותר?

בית חכם קווי או אלחוטי?

לסיכום, המערכות הקוויות אמינות ברובן ורלוונטיות בעיקר לבתים עם תשתית מותאמת, או לבתים בתהליך בניה או שיפוץ משמעותי. עלותן הגבוהה ביותר למימוש, הגבוהה ביותר לתחזוקה והמורכבת ביותר לשדרוג עתידי.

התקנים מבוססים על שרת ענן נפוצים מאוד ואידיאליים לתת מענה פשוט וזול לנקודות חשמל בודדות, אבל לא ניתן לבסס איתם בית חכם מקיף ועצמאי שלא תלוי בחברות המסחריות שמאחורי האפליקציות.

מאז התפתחות הרדיו ועם התפתחות הפרוטוקולים המתקדמים, יותר ויותר מערכות מתנתקות וזונחות את התקשורת הקווית. היום פשוט מאוד ליישם רשת אלחוטית יציבה עבור מערכות הבית החכם, כך שמרבית המערכות מפגינות יציבות ואמינות גבוהים מאוד. מערכות אלחוטיות אינן דורשות תשתיות מיוחדות לכן ניתן לשלבם בקלות בכל הזדמנות, בכל בית ובתקציב נוח. מערכות חשמל חכם על שרת ביתי שאינן תלויות באפליקציה ושאינן מחייבות תלות בענן חיצוני – מאפשרות לנו גם להינות מבית חכם, מתקדם ומאובטח השומר על זכות הפרטיות של בני המשפחה.

4 תגובות

 1. יש לי חשמל חכם שמכונה knx שנבנה לפני 7 שנים. לפני מספר שבועות הפסיקו לעבוד מספר מפסקים. את חלקם לא ניתן להדליק ואת מנורת חדר השינה לא ניתן לכבות. החשמלאי שהזמנו היה יכול רק לנתק מהחשמל את המנורה שדולקת קבוע. לדבריו אין חשמל במפסקים ולכן הוא לא יכול לעשות מעקף למפסק רגיל.
  מהחברה של המערכת נאמר לנו שצריך להחליף איזה מחשב וספק תקשורת ולתכנת את כל הבית מחדש בעלות אסטרונומית.

  אני מנסה להבין האם מי שעשה את המערכת התקין בצורה לא תקנית ולכן אין חשמל במפסקים?
  האם קיים פתרון אחר להחזיר את השימוש במפסקים מבלי להוציא אלפי שקלים על המחשב והתכנות?

  1. דורון שלום,
   מערכת KNX המותקנת אצלך מושתתת על BUS, כלומר המתגים מתממשקים באמצעות קו ה-BUS וההפעלה עצמה מתבצעת בלוח הבקרה ע”י בקר הממסרים. בתצורה זו אין הזנת חשמל למתגים ומערכת ה- KNX באה על חשבון התשתית המקובלת. אין אפשרות ריאלית לנסיגה לסטנדרט שלא מצריכה הכנת תעלות מתאימות עבור הזנה חשמל 230VAC למתגים הרגילים.
   לרוב הבחירה במערכת כמו ה-KNX שבאה על חשבון החשמל הסטנדרטי תחייב אותך להיצמד לפתרונות מהעולם ה-KNX שעלותם באופן טבעי גבוהה יותר.
   יש בידך חוות דעת של חשמלאי שבחן את החשמל בביתך + המלצות של החברה שהתקינה
   ניתן תמיד לפנות לחברות נוספות המתמחות ב-KNX לחוות דעת נוספת.
   אם תרצה, תוכל לשלוח לנו פרטי התקשרות ונוכל לתאם ביקור מהנדס מטעמנו.

   בברכה,
   שי פלס
   מהנדס מערכת
   GINI מערכות בית חכם

 2. משפצים בימים אלה דירת גן בחיפה וחושבים להתקין מערכת חשמל חכם לכל הדירה. יש תכנית חשמל שכוללת 18 נקודות תאורה 10 תרסים 4 וילון חשמלי 5 מזגנים 2 תנורי חדר אמבטיה
  כרגע לא בתכנית חשמל אבל רוצים גם להוסיף דלת עם פתיחה חשמלית ומערכת הקרנה בחצר
  מה מחיר מערכת חשמל חכם עם התקנה?

  1. קובי שלום,

   לצורך אומדן כללי ניתן לעיין בקישור מחיר מערכת בית חכם באתרנו (https://iotgini.com/pricing/), שם תמצא עלות ממוצעת לנקודת בקרה או חשמל חכם (במפרט שציינת כ40 נקודות).

   כמובן אין כל בעיה להוסיף מנעול או דלת עם פתיחה חשמלית ומקרן לחצר.
   בכל מקרה, שלח לנו בבקשה את תכנית החשמל יחד עם פרטי התקשרות ונכין עבורך הצעה מותאמת ומפורטת.

   בברכה,
   שי פלס
   מהנדס מערכת
   GINI מערכות בית חכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *