מערכת בית חכם - מתג מגע או מתג לחיצה ?

נכתב בשיתוף עם אדריכלית מעצבת שירה בנטל

חשמל חכם עבור בית חכם של ניטנסט

מערכת בית חכם לא רק משדרגת את איכות החיים ומשנה את עיצוב הבית, מערכת בית חכם גם מוסיפה לערך הנכס ומשפרת את האטרקטיביות במעמד המכירה.

לעיתים שדרוג למערכת בית חכם מלווה בחששות אצל חלק מהלקוחות ובעיקר בתחום מתגי המגע. על המאפיינים תרחיב המעצבת שירה בנטל שמלווה אותנו בפרויקטים זו השנה השלישית:

 

“פעולת הדלקה או כיבוי תאורה, תריסים או כל מכשיר קבוע אחר בבית לרוב נעשית בשימוש הנפוץ והמוכר של מתג מכני מסוג נדנדה או כפתור. אותה פעולה מלווה במספר משובים חשובים:

בית חכם
בית חכם

הראשון – תחושה. מתג מכאני לרוב מתאפיין בצורה תלת ממדית עם עומק מה שמאפשר לתפעל מתגים בצורה אינטואיטיבית ומהירה, אפילו ללא קשר עין ממוקד ואף לחוש את מצב המתג. משוב התחושה הוא המאפיין האחראי על התפעול המהיר והכל כך נוח לנו בני האנוש בשימוש היומיומי.

השני – תחושה דינמית. תוצאת פעולת כיבוי או הפעלה מאופיינת בשינוי פיסי של מצב המתג אשר מועברת באופן מידי באמצעות תחושה.

השלישי – שמיעה. תוצאת הפעולה של שינוי מצב המתג מלווה גם בנקישת הלחיצה.

למשובים הנ”ל קשר ישיר לתפעול מערכות החשמל בבית בצורה אינטואיטיבית ונוחה מבלי להזדקק לקשר עין ממוקד שילווה את האצבע בכל הפעלה או כיבוי.

אופי השימוש במתגי מגע שונה במידה מסוימת ודורש הסתגלות להרגלי שימוש קצת אחרים.

במתגי מגע קיימים אזורים מוגדרים האחראיים של פעולת חישת המגע. מאחר והמתגים מגיבים למגע ולא ללחיצה נדרש קשר עין עם אותו אזור מסוים המקושר לפונקציה או למתג שבהם אנו מעוניינים. למעשה אותו קשר עין ממוקד הוא אשר משבש את הפעולה האינטואיטיבי.

על מנת לא להפעיל בשוגג אזור מגע סמוך מתגי מגע דורשים קשר עין ממוקד והשתהות מסוימת לפני הפעולה.

גם הוספת צליל או רטט למשוב על פעולה לא תורמים לפעולה אינטואיטיבית יותר.

בית חכם מסדרת INNOVA
בית חכם
בית חכם מסדרת CLEAR

שדרג למערכת בית חכם עם מתגי לחיצה לא ידרשו כל שינוי מבני הבית והמעבר יהיה הרבה יותר טבעי. מעבר למתגי מגע יאלץ את בני הבית להסתגל לאופי שימוש קצת אחר ועם מספר טיפים לארגון נכון ניתן להסתגל במהירות גם למתגי המגע.

 

  1. עומס יתר – להימנע משימוש במתגים מרובי לחצנים. 6,8,10 לחצנים ביחידת מתגים אחת רק מגבירים את הקושי ומורידים מנוחות השימוש. שימוש ביחידות מתגים עד 4 לחצנים מאפשרת למרבית בני האדם הפעלה נוחה ללא השתהות מיותרת.
  2. הפרד ומשול – הפרדה של אזורים או נושאים משותפים ליחידות מתגים נפרדות. לדוגמא 2 תריסים ו3 תאורות סלון מומלץ להפריד ל2 יחידות מתגים נפרדות כמו למשל צד ימין תריסים ויחידת מתגים סמוכה מצד שמאל תאורה. חלוקה לפי נושאים או יחידות מתגים נפרדות לפי אזורים תקל על נוחות השימוש.
  3. אל תתייגו אותי – לא כל מה שנהוג ליישם בספרייה העירונית, משרדים או בחדרי חשמל של מפעלים כדאי לעשות גם בבית, לכן המנעו מסימון או מתן שמות על גבי הלחצנים. זה לא רק מוסיף לזמן ההשתהות בתפעול המתגים זה גם פוגע בעיצוב וגורע מתחושת היוקרה. בחלוקה נכונה לא תדרשו לכל סימון.
  4. כולם בשביל אחד, אחד בשביל כולם – אם מעוניינים באזור שיאפשר שליטה על כמות מרובה של פונקציות, כמו לדוגמה חלל כניסה לבית עם אפשרות בקרה על 26 תאורות ו-10 תריסים, מומלץ במקום מתגים או בנוסף אליהם להשתמש בצג בודד עם ממשק משתמש ייעודי ומותאם, עם חלוקה לפי אזורים או תחומים מה שיגביר את נוחות וקלות השימוש.
  5. לא נגעתי – הרי הבית חכם לא כך? השתמשו באוטומציות. תרחישים כמו לדוגמה כיבוי תאורות אוטומטי, תזמון, או תרחישי איחוד יעשו עבורכם את מרבית הפעולות ובאופן טבעי יעשה שימוש מופחת במתגים.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *